Cumhuriyet Tarihinin En Tehlikeli

darbeci Terör Örgütü ABD/ FETÖ’ye Gözaçtırılmıyor

FETÖ Silahlı Terör Örgütünün açığa çıkarılması çalışmalarında, 12 Şubat günü ülke genelinde eş zamanlı yapılan 2010 Komiser Yardımcılığı Sınav Soruşturması kapsamında Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturmaya binaen, çeşitli illerde 6 şüpheli gözaltına alındı. Farklı illerde yakalanan şüphelilerin ilimize getirilmesinin beklendiği belirtiliyor. İlimizde yakalanarak gözaltına alınan şüphelilerinde ilgili illere gönderileceği ifade edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ’nün emniyet yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 2010 yılında polislikten komiserliğe geçiş sınavı sorularını aldığı belirlenen bin 112 polis hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin, sınavda yanlış olduğu gerekçesiyle iptal edilen 13 soruya doğru cevap vermesi sonucu belirlendiği ortaya çıktı.

Aydınlık Gazetesinin haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ’nün emniyet yapılanması soruşturmasında ‘2010 yılı polislikten komiserliğe geçiş sınavı’ mercek altına alındı. Savcılık bilirkişi heyeti oluşturarak, sınav sonuçlarını incelemeye aldı. Araştırmada, sınava giren çok sayıda kişinin itirazı üzerine yanlış oldukları gerekçesiyle iptal edilen 13 sorunun tamamına doğru cevap verenlerin isimleri belirlendi. Bilirkişi, yanlış soruların tamamına doğru cevap vermenin tesadüf olmayacağını bildirince bu kişiler, daha önceden soru ve cevapları aldıkları değerlendirilerek şüpheli oldu.

‘GARSON’DAN ELE GEÇEN SD KARTTAKİ BİLGİLER ÖRTÜŞTÜ

Belirlenen isimler, verdiği bilgilerle FETÖ’nün mahrem yapılanmasına büyük darbe vurulmasını sağlayan ‘Garson’ kod adlı itirafçıdan daha önce ele geçen SD kartta yer alan isimlerle karşılaştırıldı. Örgütün emniyetteki yapılanmasına yönelik ilişkileri deşifre eden bilgilerde 2010 yılındaki sınavı kazananlardan 900’ünün kırmızı kod, 120’sinin de sarı kod ile işaretlendiği belirlendi. Bu kişilere itirafçı beyanları ve SD kartta ismi bulunmayan ancak sınavda yanlış soruları doğru yapanlar da eklenince şüpheli sayısı bin 112’yi buldu. Başsavcılık kaynakları, daha önce yapılan operasyonlarda gözaltına alınanları da ekleyince sınavı kazananlardan bin 134’ünün şüpheli olduğunu saptadı.

HER İLDEN BİR POLİSE EĞİTİM VERİLDİ

Savcı Murat Korkmaz’ın yürüttüğü soruşturma kapsamında operasyondan bir ay önce, her ilden bir polis memuru Ankara’ya çağrılarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde eğitime aldı. Şüphelilerin nasıl tespit edildiği ve soruşturmanın detayları anlatılarak, çok gizli bir şekilde operasyona hazırlık yapıldı. Bu kapsamda, şüphelilerin sınava girdikleri iller baz alınarak listeler oluşturuldu. Her şüpheli, görev yaptığı ya da yaşadığı ilin değil, sınava girdiği ilin listesinde yer aldı.

ŞÜPHELİLERDEN 584’Ü GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da bir gün önce Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde seçim çalışmaları kapsamında katıldı programda, “FETÖ’ye büyük bir operasyona hazırlanıyoruz. Bunları kazıyıp bitireceğiz bu ülkede” sözleriyle işaret ettiği operasyon, gece saatlerinde Ankara dahil, 76 ilde 1bin 112 kişiye yönelik eş zamanlı başlatıldı. Şüphelilerden ilk etapta 584’ü gözaltına alındı. Ayrıca şüphelilerden 143’nün başka soruşturmalar kapsamında tutuklu oldukları belirlendi. Diğer şüphelilerin yakalanması için operasyonların sürdüğü belirtildi.

Soruşturma kapsamında Ankara’daki şüpheli sayısının 45 olduğu, gözaltı işlemlerinin sürdüğü kaydedildi. Yozgat’ta ise 14 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin yakalandıkları illerde hakim karşısına çıkacağı ifade edildi.

Cumhuriyet Tarihinin En Tehlikeli darbeci Terör Örgütü ABD/ FETÖ’ye Gözaçtırılmıyor.

Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün bildirimine göre, FETÖ Silahlı Terör Örgütünün açığa çıkarılması çalışmalarında, 12 Şubat günü ülke genelinde eş zamanlı yapılan 2010 Komiser Yardımcılığı Sınav Soruşturması kapsamında Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturmaya binaen, Burdur’da yakalan ihraç edilmiş polis memuru BK, Konya’da yakalanan ihraç edilmiş polis memuru HK, Antalya’da yakalanan ihraç edilmiş polis memuru OK gözaltına alındı.

Öte yandan aynı soruşturma kapsamında başka illerin göndermiş olduğu talimatlar doğrultusunda

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmüş olduğu soruşturmaya binaen, Burdur merkezde yakalanan ihraç edilmiş komiser yardımcısı SK, Yeşilova’da yakalanmış olan ihraç edilmiş komiser yardımcısı MH ve Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmüş olduğu soruşturmaya binaen Burdur merkezde yakalanmış olan ihraç edilmiş komiser yardımcısı MK soruşturmayı yürüten illere gönderilmek üzere gözaltına alındı.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir