Hem icracı birimlerin yerleşkesi, hem de 0,6 megavat elektrik üreten güneş paneli

Burdur Belediyesi’nin Kendi Elektrik Tüketimini Üreten Becerikli Eseri

Burdur Belediye Başkanı basınla yatırım turuna çıktı.

Yaptığı hizmetler, yapacaklarının güvencesini oluşturan Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, üzerinde basın mensuplarına ilk önce üstün bir tasarım dehası olan, Burdur Belediyesi’nin elektrik tüketiminin yüzde 26’sını “üstümüzden akıp giden güneş”ten karşılayan güneş panellerinin bulunduğu Fen İşleri Yerleşkesini gezdirdi.

Önce Fen İşleri Yerleşkesi salonunda basına bilgi aktaran Başkan Ercengiz, çağımızın en büyük problemlerinden birinin üretimde en çok ihtiyaç duyulan şeyin enerji olduğunu, ennerji maliyetlerinin yüksek olmasının temel nedeninin enerji üretiminde dışa bağımlı olmamız gerçeği olduğunu vurgulayan Başkan Ercengiz, “özellikle fosil yakıtlardan enerji sağladığımız için bu anlamda ciddi bir döviz kaybımız var. Maliyetlerin artmasındaki temel sebep bu gerçek. Biz bu gerçekten hareketle Fen İşleri binasını bu gerçeğe göre tasarladık. Kamu binaları bu konsepte göre planlanmalı” dedi.

Başkan Ercengiz şunları kaydetti:

“1 Ekim’de üretime başladık. Güneş enerjisi salınımı açısından şu an kötü bir dönem; güneşin çok düşük seyrettiği bir dönem ama buna rağmen geçtiğimiz üç ayda 100 bin kilovatın üzerinde enerji üretmişiz. Nisan ayından itibaren yükselişe geçerek, yılda biz 0,6 megavatlık elektrik üreteceğiz. Santralimizde en son yapılan zamlardan sonra bize yıllık toplam olarak 120 bin dolar civarında bir getiri sağlayacağını düşünüyorum. Yıllık 120 bin dolar civarında Belediye’ye katma değer sağlayacak.”

Santralin kendilerine maliyetinin 2 milyon 30 bin lira artı KDV olduğunu, KDV’den de enerjiye yatırım yapıldığından dolayı muafiyet aldıklarını bu sebeple ödemediklerini vurgulayan Başkan Ercengiz, dövizdeki dalgalanma hesabedilirse bugünkü maliyetinin 3-3,5 milyonu geçeceğini belirten Başkan Ercengiz, “çok kısa zamanda kendini amorti edecek bir yatırım” diye değerlendirdi.

545 bin Dolar maliyeti bulunan tesisin kısa zamanda amorti etmesinin önemli olduğunu, bina yapmanın önemli olmadığını, geri dönüşümlü yatırım yapmanın önemli olduğunun altını çizen Başkan Ercengiz, Fen İşleri binasının sadece çatısına kurulan güneş enerjisi santrali sayesinde 10 içinde kendisini amorti edeceğini belirtti.

Başkan Ercengiz şu görüşleri savundu:

“Güneş santraliyle ilgili bir projemiz daha vardı. Ancak bürokrasiyi aşmak çok zor. Bence Türkiye şu anda enerji yatırımlarının önünü açmalı. Yani bunu lisans satarak değil, mutlaka yapımı gördükten sonra teşvik varsa teşviki vererek ya da yatırımı gördükten sonra lisansı vererek sağlamalı. 1 ve 2 megavata kadar yapılan yatırımlarla ilgili olarak bölgenin maalesef kapalı olduğunu biliyoruz. Yani Bakanlıktan bu dosyalar alınmış, Burdur’a yatırım yapılması yönünden alan kapatılmış. Şimdi Burdur’a bu konuda bir yatırımcı gelse deniyor ki, orada yeterince yatırım var, Burdur’dan alacağımız lisanssız elektrik konusunda yeterli seviyeye gelmişiz, yeni bir güneş enerjisi santrali vermeyiz deniyor. Oysa Burdur’da lisanssız yapılması gerekenin yüzde 10’una bile ulaşılmadı. Eğer biz enerji ucuzlatmak istiyorsak, Organize Sanayiyi geliştirmek istiyorsak enerji santrallerini harekete geçirmemiz gerekiyor. Bu yatırımın kamu binaları açısından mutlaka tasarlanması gerektiğini düşünüyorum. Keşke herkes kendi binasının çatısında güneş enerji panelleri kurabilse. Almanya Türkiye’ye göre yüzde 35 ancak güneşlenebiliyor. Ama Türkiye’ye göre ürettiği güneş enerjisi 10 kat daha fazla. Çöpten, biyogazdan ürettiği hariç.”

Bu haberler de ilginizi çekebilir
Vatan Partisi Başkan Adayı Güleç Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Yerel seçimler, kent ve engelliler
Başkan Ercengiz’in kadın ordusuyla kitlesel yeni kutlaması Başkan Ercengiz’den basına yatırım turu
HDP’yle işbirliği AKP’ye en etkili seçim desteğidir Tarihi yenilgi ya da büyük zafer
ABD’nin Suriye’den çekilişi karşısında kaygılananlar Isparta’da Kubilay anması
Hayvancılık sektöründe acil önlem paketi CİA ve FETÖ destekli Uygur Ayrılıkçıları Burdur’da
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.