“Uygur dernekleri başkalarının oyuncağı”

ABD ve FETÖ destekli Ayrılıkçı Uygurlar, Çin-Türkiye ilişkilerinin yükselişe geçtiği ve ÇİN-ABD çelişkilerinin keskinleştiği şartlarda her zaman olduğu gibi gene piyasaya sürüldü. Son birkaç haftadır ülke çapında konferanslar, küçük miting ve yürüyüşler düzenleyen, camilere kadar sızarak cami cemaatine nutuklar çeken, bazı valilerce kabul edilen FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Türkiye’yi Çin’e karşı kışkırtmaya özel bir önem verdi. Bu çerçevede çeşitli çevrelerden eski devlet adamları açıklamalarda bulundu. AKP kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, eski Dışişleri Bakanları Şükrü Sina Gürel ve Yaşar Yakış, Uygurların Türkiye ile Çin arasında düşmanlık değil dostluk köprüsü olduğunu vurguladılar. Eski Dış İşleri Bakanı Gürel, “Uygur dernekleri başkasının oyuncağı” dedi.

ESKİ DIŞ İŞLERİ BAKANI GÜREL: UYGUR DERNEKLERİ BAŞKASININ OYUNCAĞI

Ak Partili eski bakanlar Ertuğrul Yalçınbayır ve Yaşar Yakış, soruna Türk ve Çin hükümetleri arasında görüşülerek çözüm bulunmasını istediler. Eski Dışişleri Bakanlarından Şükrü Sina Gürel de kışkırtmaları yapan Uygur derneklerinin ‘başkalarının oyuncağı’ olduğuna işaret etti

Türkiye’deki Uygur kışkırtması, her geçen gün gelişen Türk-Çin ilişkilerini de yaralıyor. Terör örgütleriyle açık bağı olan gruplar, camilere kadar girerek CIA yalanlarını anlatıyor. Uzmanlar ise bu grupların arkasında başka ülkeler olduğunu belirterek, kışkırtmaların acilen önlenmesini istiyor.

ERTUĞRUL YALÇINBAYIR: “YAPILAN KIŞKIRTMALARIN ARKASINDA BAŞKA ÜLKELER VAR”

Ertuğrul Yalçınbayır Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, ülkeler arasındaki sorunların giderilmesi için diyaloğun önemine vurgu yaparak, “Uygurlar üzerinden yapılan kışkırtmalar iki ülke ilişkilerini olumsuz etkiler. Bu hem ticarete hem diğer ilişkilere yansır. Yapılan kışkırtmaların arkasında başka ülkeler var. Bir sorun yaşanıyorsa, başka ülkelerin araya girmesine müsaade edilmemeli. Çin’de yaşayan Uygurlar, Türkiye ile Çin arasında bir köprüdür. Bu köprünün düşmanlık köprüsü olmasına izin verilmemeli. Barış esas alınmalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Uygurların bir sorunu varsa, sorunların diplomatik ilişkiler çerçevesinde Çin yetkilileriyle görüşülmesi gerektiğini kaydeden Yalçınbayır, “Uygurlar kendi dinlerini, dillerini, adetlerini, gelenek göreneklerini yaşamalıdırlar. Ama yaşadıkları ülkenin birlik ve bütünlüğüne de zarar vermemelidirler. Birlik içinde olmalılar. Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapabilir. Çin’le iyi ilişkileri de buna uygundur” diye konuştu.

Uygur Türklerinin Çin’le Türkiye arasında düşmanlık değil dostluk köprüsü olması gerektiğini belirten Yalçınbayır, “Bazı çevreler önümüzdeki yerel seçimleri de kullanarak faaliyetlerini artırmış görünüyor. Bunun önüne geçmek gerekiyor. Çin ile Türkiye’nin arasının açılması Türkiye’nin de Çin’in de çıkarına değil. Bizim hükümet olduğumuz dönemde, koalisyon protokolüne Çin ile ilişkilerin bozulmaması konusunda bir madde koymuştuk. Bu çok önemliydi. Şimdi başka ülke kaynaklı kışkırtmalar yapılıyor, mutlaka önlenmeli” dedi.

ŞÜKRÜ SİNA GÜREL: “ÇİN’LE İLİŞKİLER BOZULMAMALI”

Şükrü Sina Gürel de uzun yıllardır Uygurları kışkırtmaya çalışanlar olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’deki Uygur dernekleri de birilerinin elinde oyuncak. İstedikleri gibi oynuyorlar. Bu dernekleri Türkiye ile Çin’in arasını açmak için kullanıyorlar” tespitinde bulundu.

YAŞAR YAKIŞ: “TÜRKİYE, ÇİN’İN İSTİKRARSIZLIĞINI İSTEMEZ”

Yaşar Yakış da Uygur meselesinin Çin ve Türk hükümetleri arasında görüşülebileceğini söyledi. Yakış, “biz nasıl PKK’ya başka ülkelerin desteğinden rahatsızsak, Çin de kendi güvenliği çerçevesinde aynı tavrı alıyor. Türkiye’nin yapması gereken Sincian’daki soydaşlarımızın teröre bulaşmalarını önlemek. Ülke ekonomisine katkı yapmalarını, daha fazla pay almalarını sağlamak. Çin’i de soydaşlarımızın hak ve hukukuna saygılı olması konusunda uyarmak. Bu konuyu üçüncü ülkeler kaşıyor. Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri bozmaya çalışıyorlar. Türkiye-Çin ilişkileri iyi durumda. Türkiye, Çin’in istikrarsızlığını istemez. Türkiye Devleti bu konuda Çin’le temasa geçerek başkalarının kışkırtmalarını önlemelidir. Soydaşlarımız Çin’le düşmanlık değil, dostluk köprüsü olmalı. Bir ülkenin vatandaşları o ülkenin düzenini bozmamalı. Çin de kendi vatandaşlarının hak ve hukukunu gözetmeli” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
Vatan Partisi Başkan Adayı Güleç Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Yerel seçimler, kent ve engelliler
Başkan Ercengiz’in kadın ordusuyla kitlesel yeni kutlaması Başkan Ercengiz’den basına yatırım turu
HDP’yle işbirliği AKP’ye en etkili seçim desteğidir Tarihi yenilgi ya da büyük zafer
ABD’nin Suriye’den çekilişi karşısında kaygılananlar Kendi elektriğini kendi üreten Belediye
Hayvancılık sektöründe acil önlem paketi CİA ve FETÖ destekli Uygur Ayrılıkçıları Burdur’da
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir