Başkan Ercengiz, ücret artışı konusundaki söylentilere açıklık getirdi

Burdur Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz, Belediye çalışanlarını toplayarak, resmi asgari ücret artışı karşısında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 200 liradan başlayacağı çıkışının Burdur Belediyesi çalışanlarına uygulanışı ve maaş düzenlemesi konusunda açıklık getirdi. Bu arada maaş düzenlemesi konusunda durumdan vazife çıkaran kimi kötü niyetli çevrelere de cevap verdi. Başkan Ercengiz emekçilere, “bugün maaşlarınızla ilgili sizlerin kafasını karıştırmak üzere menşei belli, oturduğu yerden göbeğini kaşıyıp yalan yanlış bir takım ifadelerde bulunan sözlere cevaben sizlerle bilgilendirme toplantısı yapma gereği duydum” dedi.

Komisyon asgari ücreti 2 bin 20 lira olarak belirledi.

CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerde asgari ücret uygulaması 2 bin 200 liradan aşağı olmayacağını ifade etti.

Başkan Ercengiz de Belediye emekçilerine Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na uyacağı sözü verdi.

Ancak bürokratik işlemlerin Türkiye’deki malum hızı sebebiyle Bakanlığa görüş sorulmasına cevap gecikince maaş uygulamasında aksama söz konusu oldu.

Bunun üzerine durumdan vazife çıkaran kötü niyetli Başkan Ercengiz’in deyimiyle “göbeğini kaşıyan”lar dedikodu yaygarasını bastı.

Belediye Başkanlığı verilen söz üzerine (2 bin 200 lira üzerine) Bakanlığa görüş sordu.

Ancak cevap gecikince resmi artış üzerinden hesaplama yaparak emekçi ücretlerini ödedi.

Başkan Ercengiz, söylentilerle kafaları karıştırılmak istenen Belediye emekçilerine hitaben yaptığı konuşmada, Bakanlık’tan “olumlu görüş bildirilmesi halinde gelecek dönem maaşlarının verdiğimiz söz üzerinden tekrar düzenlenerek emekçilerimize ödenmesini sağlayacak geriye dönük olarak da maaşlarda iyileştirmeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

İşte Başkan Ercengiz’in açıklamaları!

“TBMM Grup toplantısında Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun asgari ücretlerle ilgili yaptığı açıklama neticesinde, bugün 2020 TL’ye yükselen asgari ücretlerin CHP’li Belediyelerde en az 2.200 TL olarak uygulanması üzerine verdiğim sözün arkasından bugün maaşlarınızla ilgili sizlerin kafasını karıştırmak üzere menşei belli, oturduğu yerden göbeğini kaşıyıp yalan yanlış bir takım ifadelerde bulunan sözlere cevaben sizlerle bilgilendirme toplantısı yapma gereği duydum.

Öncelikle biz 2014 yılında göreve geldiğimizde maaşlarını düzgün bile alamayan arkadaşlarımız vardı. Şuan mesaisini ve maaşını günü gününe alamayan var mıdır?

Belediyemizin o günkü hesaplarla size 2020 TL üzerinden yaptığımız hesaplamayla maaşları ödeyebilmenin maliyetinin yıllık 3 Milyona yakın bir rakam olduğunu bilerek ve hesap ederek bu maliyeti de karşılamayı göze alarak 5 yılda toplam 15 Milyon liralık bir kaynağı sizlere vermeyi bugünün Asgari Ücretinden zaten en başından taahhüt ettik.

Arkadaşlarımızın 2020 TL + %4 +4 üzerinden hesaplama yapmasını zorunlu hale getiren nedeni sizlere açıkladıktan sonra, bizim bundan sonraki yapacağımızı sizlere açıklayacağım.

İki Bakanlıktan gelen görüş 2020 TL üzerinden asgari ücretlerin hesabı yapılıp, bundan sonraki ücretin bağımsız olacağını ve yıllık %4 + 4 artışla toplamında bundan daha fazla verilemeyeceğini bize cevaben göndermişlerdir. Biz de hazırlamış olduğumuz yazıda Bakanlığa görüş olarak sorduk. Biz hesapladığımız artışın tamamını kendi kaynaklarımızdan karşılamayı beyan ettiğimizi bildirdik. Bu talepte Maliye Bakanının 29.11. 2018 tarihli yazısı 696 sayılı KHK kapsamında taşeron şirketlerden kamuya geçiş yapılan işçilerin askeri ücretle olan bağları koptuğu için 01.01.2019 tarihinde almakta olduğu günlük ücretlerinde aynı tarihten itibaren %4 oranında zam yapılması gerektiği ve asgari ücret zamlarının söz konusu işçilere uygulanmayacağı bildirilmiştir. Biz de İşçilerimize yüksek hakem kurulunca karara bağlanan toplu iş sözleşmesi hükümleri yerine belediyemizin ve Bahtaş Şirketimizin arasında imzalanan hizmet sözleşmesinin işçilerimizin ücretlerinin asgari ücretin %4 fazlası şeklinde ödenmesi için görüş istemiş, olumlu görüş bildirilmesi halinde gelecek dönem maaşlarının verdiğimiz söz şeklinde tekrar düzenlenerek emekçilerimize ödenmesini sağlayacak geriye dönük olarak da maaşlarda iyileştirmeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir