Belediye’den Görüntü Şovu Diyenlere İcraatla Cevap Geldi

Burdur Belediyesi’nden çökertilen tarıma bir destek daha

Geçen haftalarda nar, süt, elma üreticilerine verdiği destekle nam yapan Başkan Ercengiz, kesim için 2 ay gün verilen, kafalarının üstünde ithalat sopası dolaştırılıp duran hayvan yetiştiricilerine katkıda bulunmak amacıyla imzaladığı protokolü hayata geçirdi. Protokol kapsamında alınan 3 ton et, 3 bin aileye dağıtılmaya başladı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, sosyal belediyecilik ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kırmızı et üreticilerinin sorunlarına dikkat çekme ve Burdur’daki İhtiyaç sahiplerine gıda yardımı projesi faaliyetlerine başladı. Mahalle muhtarları tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine, yardımların tek tek ulaştırılmaya başlandığını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, canlı hayvan yetiştirme maliyetlerinden dolayı ülkede kırmızı et üreticisinin yaşadığı kesim fiyatlarının düşmesi, hatta kesimlerin durması sebebiyle, geçimini büyük ölçüde hayvancılıkla sağlayan bir ilin belediyesi olarak konuya duyarlılık gösterdiklerine dikkat çekerek ilimizde yaşayan ihtiyaç sahibi insanlara da yardım amacı güden bir projeyi gündemi aldıklarını belirtti.

SÜRECİN UZAMASINI BİZ DE İSTEMEZDİK

Düzenlenen protokolün gecikmesi ve neden daha sonra ihale prosedürü olarak işleme alındığı konusunda açıklama yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “kırmızı et sektöründe yaşanan sıkıntılara ilişkin gündemlerini benimle de paylaştılar ve belediye olarak da ne yapabiliriz sorusu gündeme gelince, biz de sektöre destek verme adına bu projeyi önerdik. Bir niyet beyanı ve yetiştirici örgütüne sahip çıkma amacındayız. Aynı zamanda tarımsal örgütlerin ürün satışlarında ihale kanununa tabii olmadıkları düşüncesiyle, uygulamada belediyenin çalışmasını da kolaylaştıracağı, zamanı kısaltacağı varsayımından kaynaklanmıştır. Çünkü geçmişte belediyemiz dağıttığı süt ürünlerini de Köy-Koop’tan ihalesiz temin edebilmişti. Ancak Kırmızı Et Üreticiler Birliği mevzuatları incelendiğinde birliğin iktisadi teşekküllerinin olmadığı, mevzuatlarında ihalesiz satışa izin verilmediği bizlere bildirilmiştir. Dolayısıyla satış yapamayacaklarını açıkladılar. Bunun üzerine Kırmızı Et Üreticileri Birliği’nden ihale ile veya ihalesiz et alamayacağımızı öğrenince normal alım prosedürleri gündeme geldi ve ihaleye çıkarmak zorunda kaldık. Biz de böyle olmasını istemezdik. Çünkü süreç uzadı” şeklinde konuştu.

YEREL ÜRETİM ÖNCELİK ALINMIŞTIR

Teknik şartnamede temel olarak yasal gıda mevzuatları uygulaması amaçlandığını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı herhangi bir yerli üretim öncelik alınmıştır. Uygulamanın temel amaçlarından bir tanesi, ilimiz ve ülkemizdeki kırmızı et üreticilerinin sorunlarına dikkat çekmek, feryatlarına kulak vermek ve ülke genelinde duyarlılığa vesile olmaktır. İkincisi ise, ilimizde yaşayan ihtiyaç sahibi insanların mutfaklarına küçükte olsa bir katkı sunmaktır” dedi.

TEDİRİKCİLER DE BU UYGULAMAYA TİCARİ BAKMIYOR

Olayın iki yönlü sosyal sorumluluk projesi olması nedeniyle, kurumsal destek verme ve projenin hedefine ulaşmasına çaba gösteren tedarikçilerin bu uygulamaya ticari bakmadıklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “dağıtılacak olan miktar üreticilerin sorununa dikkat çekmek ve ihtiyaç sahiplerine katkı sunmak olduğu için, şirketlerin ticari potansiyeline göre cüzi bir rakama tekabül etmektedir. Kendileri de ayrıca bu projede kâr amacı gütmediklerini belirtmişlerdi” ifadesini kullandı

Burdur Kamuoyunda, yürütülen proje hakkında çıkan haberlere ilişkin de açıklama yapma gereği duyduğunu belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “projenin başarılı olmasını istemeyen hatta ne yazık ki başarılı olmaması için uğraş varan kesimler olduğunu biliyoruz. İyi bir amaca yönelik, iyi niyetli bir çalışma için yola çıkmış olmamıza rağmen, şeffaflık ilkemiz gereği her türlü soruya da cevap vermeyi kendimize görev biliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cumhur İttifakı zorda; MHP adayları çekiyor Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Erdoğan’dan Burdur’da kritik açıklamalar Başkan Ercengiz’den miting gibi mahalle toplantısı
Seçim bu sefer çantada keklik değil 9’ncı Kitap Fuarı kitapseverlere kapılarını açtı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir