Burdur Belediyesi Türkiye’de bir ilki başardı

BBB’nin Katı Atık Bertaraf ve Biyogaz Enerji Üretim Tesisi,

hem katı atık bertaraf bölümü hem de hayvansal atıktan

biyogaz üretim bölümünü bir arada barındırması

yönüyle Türkiye’de bir ilk ve referans örnek

Burdur’da Burdur Belediyesi’nin öncülüğünde BBB Projesi olarak yaklaşık 80 hektarlık vahşi çöp toplama alanında yap-işlet-devret modeliyle yüzde 29 kar ortaklığı halinde yapılan Katı Atık Bertaraf ve Biyogaz Enerji Üretim Tesisi bugünlerde faaliyete geçeceği belirtildi. Burdur Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, üç ara istasyonla Burdur’un tüm belediyelerinin çöpünün toplanıp tesise getirileceğini belirtti.

Öncelikle çöplerin ayrıştırılması, ardından enerjiye dönüştürülmesi ve doğa ile dost hale getirilmesini sağlayacaklarını vurgulayan Başkan Ercengiz, tesiste sadece katı ve evsel atıklardan enerji üretilmeyeceğini, hayvansal atıklarla çalışan biyogaz atık birimi de olacağını dile getirdi. Başkan Ercengiz, “enerjiye dönüşen hayvansal atıktan kalan malzemenin hem katı gübre hem de sıvı gübre olarak üreticilere geri verilmesini sağlayacağız. Bu tesiste geri dönüşüme kazandırılabilecek cam, metal, karton ve plastiği ayrıştırarak bunları geri dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Tesis hakkında, Katı Atık Bertaraf Bölümü hakkında Atlas İnşaat Burdur Şantiyesi Proje Müdürü Hilmi Akbay ve Biyogaz Hayvansal Atık Bölümü için de Nükleer Enerji Mühendisi Figen Subaşı bilgilendirdi.

Reaktörlerden çıkan gazdan jeneratörler vasıtasıyla bin 511 MegaWatt (MV) enerji üretileceği belirtildi.

Burdur’da 4 bin evin elektrik enerjisi artık çöpten üretilecek. Başkan Ercengiz, “bu çok büyük bir rakam. Çöpten enerji üreterek ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Tesis tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde artık Burdur’da çöp dağları yerine enerji göreceğiz. Çok özel, konsept bir yatırım. Türkiye’de birçok belediyenin hayata geçirmesi gereken bir proje. Biz bu tesisle sıfır atıklı, çöpten elektrik üreten bir belediye olacağız” şeklinde değerlendirmede bulundu. Ercengiz, projenin hem katı atık bertaraf bölümü hem de hayvansal atıktan biyogaz üretim bölümünü bir arada barındırması yönüyle örnek oluşturacağının altını çizdi.

Başkan Ercengiz’in konuşmasının ardından Mühendis Figen Subaşı tarafından tesisin üretim detayları anlatıldı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
Vatan Partisi Başkan Adayı Güleç Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Yerel seçimler, kent ve engelliler
Başkan Ercengiz’in kadın ordusuyla kitlesel yeni kutlaması Başkan Ercengiz’den basına yatırım turu
HDP’yle işbirliği AKP’ye en etkili seçim desteğidir Tarihi yenilgi ya da büyük zafer
ABD’nin Suriye’den çekilişi karşısında kaygılananlar Kendi elektriğini kendi üreten Belediye
Hayvancılık sektöründe acil önlem paketi CİA ve FETÖ destekli Uygur Ayrılıkçıları Burdur’da
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir