Hayırsız Evlat gibi kaynakları savuran AKP’nin borcunu ödedik

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, AKP döneminde çok yüksek faizlerle alınan borcun, yine aynı dönemde 9 yılda sadece 9 milyon lirasını ödendiğini, AKP’den devralınan dönemde ise çekilen kredinin 37 milyon lirasını ödendiklerini söyledi.

Faiz Lobisiyle mücadele ettiğini ileri süren AKP’nin Burdur Belediyesi’ni çok büyük faiz yükünün altına soktuğunu söyleyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “malum partinin yönettiği dönemde İller Bankası’nda çekilen kredinin vadesi çok erken bitmesi gerekirken, bu borcu ödemeyip, 2011 yılında yapılandırarak, Belediye’yi ekstra 9 milyon 706 bin 340 TL faiz yükünün altına sokup vadeyi 2021’e kadar uzatmışlardır. Yani AKP döneminde çekilen yaklaşık 44,8 milyon kredinin 9 yılda sadece 9,1 milyon lirası ödenip, ödediğinden daha fazla da faiz yükünün altına sokarak 35,6 milyon lira bize kredi borcu bırakılmıştır. Biz de bu beş yıllık dönemde yatırımlarımız için 10,8 milyon lira kredi çektik. 46,5 milyon lira olan kredi borcunun faizlerle birlikte 37,5 milyon lirasını beş yılda ödedik” diye konuştu.

Başkan Ercengiz açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yine haberde geçen 5 yıllık döneminde ‘Ne kredi çekmişler ne de iş yapmışlar’ iddialarına da belgelerle cevap veren Başkan Ercengiz, “Bizim dönemimizde iş yapmadığımızı, kredi çekmediğimizi iddia etmişler. Belgeleri ile birlikte anlatıyoruz: 2013- 2018 yılları arasında faiz hariç aldığımız kredi 10.832.186 liradır. 54 milyon lira borçla devraldığımız belediyede 5 yılda toplamda 40 milyon lira borç ödedik ve şuan kasamızda da 13,7 milyon paramız var. Bizim dönemimizde birilerinin görmek istemediği yatırımlara gelelim. 5 yılda yaklaşık 60 milyon liralık yatırım yaptık. Bu yatırımların çoğunda da belediyemizin öz kaynaklarından kullanıldı Binlerce yaptığımız yatırım ve hizmet var ve bunu her gün yaptığımız halk toplantılarında vatandaşımız anlatıyoruz.”

İÇME SUYU İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK VE YAPMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ

Yine aynı haberde içme suyuyla ilgili hiçbir işlem yapılmadığına dair çıkan asılsız iddialara cevap veren Ercengiz, “ içme Suyu ile ilgili birçok kez açıklamalarda bulunduk. Bu açıklamaları da belgelerle kamuoyuna sunduk. Buna rağmen kendi dönemimizde başlattığımız ve devam eden içme suyu projesini yok sayarak, bu çalışmaların kendileri tarafından yapıldığını söyleyerek kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar. DSİ ile yaptığımız protokolde Burdur’a içme, kullanma ve endüstri temini ile ilgili olarak ana plan ve fizibilite raporlarının hazırlanması, projelerinin yapılması ve buna bağlı olarak Burdur İli içme kullanma ve endüstri suyu içeriğinde, gerekmesi halinde su alma yapısı, ham su ve arıtılmış su isale hatları, arıtma tesisi, pompa istasyonları, terfi hatları, ana depolar ve benzeri işlere ait inşaatların yapılmasıdır” ifadesini kullandı.

YAPTIĞINZI SİYASİ ETİK AÇISINDAN SON DERECE UYGUNSUZ

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 2015 yılında protokolle bağlanmış olan mevcut projenin,  Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın Burdur ziyareti sırasında sanki AKP adayının sözü üzerine yapılacakmış gibi bir algı yaratılmaya çalışılmasının siyasi etik açışından son derece uygunsuz olduğuna dikkat çekerek, “Burdur içme suyu isale hattı işi ihalesi’nin 22.11.2016 tarihinde yapılarak 05.04.2017 tarihinde yer teslimi yapıldı. Yapım işi tamamlanan ishale hattı inşaatı 08.06.2018 tarihinde Burdur İçme Suyu İsale Hattı Kısmi Devir Teslim Protokolü ile devri yapılmıştır. Devlette işleyişin adaylara göre değil, kurumlar arasında gerçekleştirilen çalışmalar ve anlaşmalarla yapılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyururuz” şeklinde konuştu.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cumhur İttifakı zorda; MHP adayları çekiyor Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Erdoğan’dan Burdur’da kritik açıklamalar Başkan Ercengiz’den miting gibi mahalle toplantısı
Seçim bu sefer çantada keklik değil 9’ncı Kitap Fuarı kitapseverlere kapılarını açtı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir