Kocapınar köylüleri mermer ocağına gene isyan etti

Merkez Kocapınar köylüleri, köylerinin yakınına açılmak istenen mermer ocağına tepki göstererek eylem yaptı; mermer ocağının açılmasına karşı olduklarını haykırdılar.

Kocapınar’da mermer ocakları köyün suyunu kuruttuğu iddiasıyla zaman zaman harekete geçen köylüler Hasantepe Mevkisindeki mermer ocağına kadınlı erkekli yürüyen Kocapınar köylüleri iş makinelerini durdurdular.

İş makinelerinin önünü keserek tepki gösteren köylülerin bu mermer ocağına karşı ilk eylemleri değildi. Geçmişte de köylerinin suyunu çeken, doğayı bozan, ekosistemi altüst eden mermer ocağına tepki göstermişler, su kuyularını ve sondajlarını parçalamışlardı.

Sözcü Gazetesi’nin DHA dayandırdığı haberine göre, yıllardır yaşadıkları topraklarının mermer ocakları tarafından talan edildiğini, mermer ocaklarının sayılarının her geçen gün arttığını, tarım alanları, meyve, sebze, özellikle insan hayatının tehlike altında olduğunu vurgulayan köylüler, iş makinelerinin ve jeneratörün mermer ocağı açılacak araziden indirilmesini talep etti.

Jandarmanın geniş güvenlik tedbiri aldığı eylem alanında köylüler, köyün göbeğinde ocağın tozunun toprağının köyün üzerine geleceğini, hayvan otlatılan alanların mahvolacağını, nefes alacak yerlerinin kalmadığını ileri süren köylüler, dört bir taraflarının mermer ocaklarıyla kuşatıldığını haykırdılar.

Önceki eylemlerde de olduğu gibi, köylüler Muhtar Ramazan Dal’ın Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu’ndan iş makinelerinin Pazartesi gününe kadar çalışmayacağı ve Pazartesi günü Burdur Valisi Şıldak’la görüşecekleri sözünü alması üzerine dağıldılar.

15 Ağustos 2013’den beri Kocapınar köylüsü mermer ocağına karşı eylem yapar. Vali ile muhtar anlaşır; eylem söner bir daha ki sefere kadar.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cumhur İttifakı zorda; MHP adayları çekiyor Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Erdoğan’dan Burdur’da kritik açıklamalar Başkan Ercengiz’den miting gibi mahalle toplantısı
Seçim bu sefer çantada keklik değil 9’ncı Kitap Fuarı kitapseverlere kapılarını açtı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir