MAKÜ’de 2019 yılı olağan Sektör Meclisi toplantısı yapıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi 2019 yılı olağan Sektör Meclisi toplantısı, Konferans ve Sergi Salonu’nda yapıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı destekledi.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı devreye sokuldu.

Bu kapsamda Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi, başvuran üniversiteler arasında başarılı bulunan 5 üniversiteden biri oldu. İşte bu kapsamda dün MAKÜ’de Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi 2019 yılı olağan Sektör Meclisi toplantısı yapıldı.

Toplantıya, Burdur Valisi Hasan Şıldak, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, , Rektör yardımcıları ve danışmanları, MAKÜ öğretim üyeleri, kitle örgütü, oda, sendika, kurum temsilcileri ve ilgili sektör temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

MAKÜ KİMER’in bildirdiğine göre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, MAKÜ Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan hayvancılık projesi tanıtım videosu izlenmesi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Korkmaz, “üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma faaliyetleri dışında günümüzde toplumsal sorumlulukları da bulunmaktadır. Günümüzde, üniversitelerin önemli bir misyonu daha bulunmaktadır. Üniversiteler bulundukları sosyal ve ekonomik çevreye elde etmiş oldukları verileri, yaptıkları çalışmaları ve araştırmaların sonuçlarını doğrudan paylaşarak toplumun diğer kesimlerinin gelişimlerini sağlayacakları modellemeler konuşulmaktadır. Bu tüm üniversitelerin misyonu olmamakla birlikte özellikle yerele yayılmış ve belli bir büyüklüğe ve güce gelmiş üniversitelerden beklenen bir misyon olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda üniversitemiz de bu konudaki gücünü, altyapısını ve akademik birikimini, zihinsel odaklanmasını ve farkındalığını bölgesine çevirdi. Geçmişte de böyleydi fakat yaptığımız bu çalışmalarla bunun kurumsal ve süreklilik arz eden bir yapıya dönüşümü sağlandı. Projeler, çalışmalar kişilerin varlığına odaklanırsa o kişiler olmadığında çalışmalar da bitiyor. O yüzden hep şu çabanın içinde olmak gerekiyor. Kişiler, şahıslar geçicidir, kurumların sağlıklı ve etkili bir şekilde çalışacak mekanizmaların kurulması gerekmektedir. Sürdürülebilirlik dediğiniz o sihirli kelimenin ne olduğunu şimdi uyguluyoruz. Araştırma merkezlerini kurduk. Birçok projemiz var ve yeni projeler de oluşturulacak. Sivil toplum veya girişimcilerle oluşturulacak yeni projelerle bu 6 merkezimiz doğrudan temasta olacak. Bu merkezlerin içinde Belgelendirme Merkezi’miz de bulunuyor. Ulusal ve uluslararası akreditasyonlarının alınması adına çok önemli bir merkez olduğunu söyleyebiliriz. İşlerin tanımlanmasını yaparsanız markanın tanıtımını yapmış oluyorsunuz. Temel bileşen analizlerinin yapıldığı belgelenmeye dayalı bir sistemle bir Burdur markasının oluşmasının yolunu da açmış oluruz. Bu bir kalkınma projesidir. Sektörün ihtiyaç duyduğu noktada var olacağımız bir gelişim modelini benimsiyoruz. Bugünkü toplantımızdan da notlar almak ve proje ekiplerimizle sektörün görüşleriyle yolumuza devam etmek istiyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan Burdur Valisi Hasan Şıldak ise 2019 Yılı olağan Sektör Meclisi’nin başkanlığını yürüttüğünü söyleyerek sözlerine başladı ve “bazı bölge ve kırsal alanlardaki üniversiteler için Türkiye’nin gelişimi adına bilimsel birikimlerini sektöre yönlendirecek kalkınma modeli oluşturuldu. Sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları, birlikler, kooperatifler derken o kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor ki o yüzden ilin kalkınması için de bu projeler çok önemli. Bu projeler bizlere ortak çalışabilmenin de değerini gösteriyor. Türkiye ölçeğine baktığımızda hayvancılık projesini Burdur için çok önemli bir başarı olarak görüyoruz. Bizler de mesleki kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, birlikler olarak bu yolda ilerliyoruz. Birlikte çalışmanın önemi de yadsınamaz. Ortak çalışmalarda başarılı olunduğunda “biz” diyebilmek çok önemli. Bir işi başarırken bunu birlikte yapmanın tadının çok farklı olduğunu düşünüyorum. İlimizde bu yılın büyük bir atılım yılı olacağını düşünüyorum. 2019 yılı başkanlık yönetim modelinin asıl uygulamaya geçeceği yıldır. Bu pozitif bakış açısı ve çalışmaların tüm kurumlara yansımasını ve halkımızca hissedilmesinin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından proje sunumlarına geçildi. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel, Genetik ve Embriyo Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Prof. Dr. Yunus Çetin, Ar-Ge ve Yenilikçi Projeler Uygulama ve Araştırma bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, Burdur Gelişim Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Doç. Dr. Ali Murat Alpaslan, Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur Selvi ve Tarım ve Hayvancılık Standardizasyon ve Belgelendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmak üzere Merkez Müdürü Doç. Dr. Onur Sungur tarafından sunum gerçekleştirildi.

Sunumların ardından başkanlığını Vali Hasan Şıldak’ın yaptığı 2019 yılı olağan Sektör Meclisi İstişare Toplantısı’na geçildi.

İstişare toplantısı sektör temsilcilerinden gelen soruların yanıtlanması ile son buldu.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cumhur İttifakı zorda; MHP adayları çekiyor Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Erdoğan’dan Burdur’da kritik açıklamalar Başkan Ercengiz’den miting gibi mahalle toplantısı
Seçim bu sefer çantada keklik değil 9’ncı Kitap Fuarı kitapseverlere kapılarını açtı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir